-Kuzey Ege'de Haber

-Kuzeyege'de Haber-

ALİAĞA BELEDİYESİ’NDEN İKİ KİTAP BİRDEN

Okuyucusuna ücretsiz olarak dağıttığı dörtlü ve altılı kültür setleriyle cumhuriyet tarihinde kültür rekoruna imza atan Aliağa Belediyesi, 11 Mart’ta iki yeni yayını daha okuyucular ile buluşturmaya hazırlanıyor.

ALİAĞA BELEDİYESİ’NDEN İKİ KİTAP BİRDEN
3 views
04 Mart 2019 - 20:13

“Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında bugüne kadar sekiz yayın hazırlayarak tarih severlerin beğenisine sunan Aliağa Belediyesi, 9. yayın olarak “Aliağa ve Çevresindeki Antik Kentler, Kyme, Myrina, Gryneion, Tisna, Elaia, Aigai, Larisa”yı, 10.yayın olarak ise Türkiye’nin ilk ilçe atlası “Aliağa Coğrafya Atlası”nı okuyucuyla buluşturacak.

TÜRKİYE’NİN İLK İLÇE ATLASI

Doç. Dr. Emre Özşahin ve Dr. Öğr. Üyesi İlker Eroğlu tarafından hazırlanan 120 sayfalık büyük boy eser Aliağa ile ilgili coğrafi verilerin toplanması, görselleştirilmesi, analizi ve dağıtımı bakımından önem taşıyor. Eser ayrıca Türkiye’nin ilk ilçe atlası olması özelliğiyle de dikkat çekiyor.

HARİTA VE FOTOĞRAF İÇERİĞİYLE DESTEKLENDİ

Kritik analitik düşünce perspektifinde ve ortak hafıza ekseninde hazırlanan “Aliağa Coğrafya Atlası”, ilçenin jeolojik, jeomorfolojik, iklim, hidrografya, toprak, bitki örtüsü, nüfus ve yerleşme, tarım ve hayvancılık, arazi kullanımı, sanayi ve ticaret ile turizm özelliklerini okuyucuya tanıtıyor. Ayrıca yayın zengin bir harita ve fotoğraf içeriğiyle desteklendi. Aliağa Belediyesi’nin destekleriyle hazırlanan çalışma Aliağa ve coğrafya bilimi adına önemli bir görsel başvuru kaynağı olacak. Diğer yandan bu çalışma sayesinde üretilen yazılı ve görsel veriler başta yöre insanı olmak üzere turistlere, yatırımcılara ve bilimsel çalışma yapacaklara ışık tutacak. “Aliağa Coğrafya Atlası” Türkiye’nin diğer ilçeleri başta olmak üzere çeşitli büyüklükteki diğer idari yapılara da örnek olacak.

“ALİAĞA VE ÇEVRESİNDEKİ ANTİK KENTLER, KYME, MYRİNA, GRYNEİON, TİSNA, ELAİA, AİGAİ, LARİSA”

Adnan Menderes Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Çekilmez’in editörlüğünü üstlendiği 200 sayfalık eserde Aliağa ve çevresinde yer alan antik kentler Kyme, Myrina, Gryneion, Tisna, Elaia, Aigai ve Larisa’da yürütülen kazı araştırmalarında elde edilen bilimsel bulgular toplu bir şekilde bilim dünyasına sunuldu. Eserde Aliağa çevresinin tarihi ve arkeolojisi hakkında de temel bilgilerin yer alıyor.

KİTAPLARI HİLAL MASADAN ÜCRETSİZ EDİNİN

Her iki esere de sahip olmak isteyen okurlar, kitapları 11 Mart’tan itibaren Aliağa Belediyesi merkez binasında faaliyet gösteren Hilal Masadan, Yeni Mahalle, Yeni Şakran ve Helvacı Hizmet Birimleri ile Nadir Nadi Kütüphanesinden ücretsiz edinebilirler. Aliağa Belediyesi’nin resmi internet sayfasından E-Belediye-Yayınlarımız bölümünden pdf olarak indirebilir ya da dinleyebilirler.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.