-Kuzey Ege'de Haber

-Kuzeyege'de Haber-

İzmir’de “Frankofoni” zamanı

İzmir Fransız Kültür Merkezi, 20 Mart’ta kutlanan Uluslararası Frankofoni Günü kapsamında şiir yarışmasından gastronomi, değişik atölyelerden konserlere kadar çeşitli Fransızca etkinliklere ev sahipliği yapacak.

İzmir’de “Frankofoni” zamanı
6 views
18 Mart 2019 - 14:20

Dünya çapında 106 ülkede, anadili Fransızca olan 300 milyon kişi tarafından, her yıl 20 Mart’ta çeşitli etkinliklerle kutlanan Uluslararası Frankofoni Günü, Türkiye genelinde yüzlerce etkinliğe sahne olacak. İzmir’deki etkinliklerde ise renkli görüntüler yaşanacak. İzmir Fransız Kültür Merkezi Müdürü Caroline David “İnsanlar arasındaki ilişkinin köprüsü iletişimdir. Bu durumda dil öğrenmek günümüzde lüks değil bir ihtiyaç ve Fransızca, beş kıtada konuşulan iki dilden biridir. Dünyada İngilizce’den sonra en çok öğrenilen ikinci dildir. Araştırmalara göre 2050 yılında Fransızca konuşan insanların sayısı dünyada yaklaşık 800 milyonu bulacak. Bu yıl, Fransız dilinin bayramı olan Uluslararası Frankofoni Günü’nü, bir günle sınırlamayıp önümüzdeki aylarda da sürecek etkinliklerle kutlayacağız” dedi.

EĞLENEREK ÖĞRENECEKLER

Bu kapsamda İzmir etkinliklerinden ilki, Fransızca güzel telaffuz yarışması olacak. David, İzmir Fransız Kültür Merkezi öğrencilerinin bu yarışmayla Fransızca konuşma yeteneklerini sergileyeceklerini söyledi. 21 Mart’ta ise lezzet şöleni yaşanacağını ifade eden David, “Gout de la France” adıyla Fransız mutfağından bir yemek mönüsü sunulacağını belirterek “Bu etkinlikler, Fransızca öğrenmeye yönelik çeşitli atölyeler ile Temmuz ayına kadar devam edecek. Herkesin seveceği bir etkinlik bulabileceğini düşünüyoruz. Eğlenerek öğrenilecek bu etkinliklere yine herkesin katılımını bekliyoruz” dedi. David, bu büyük topluğun parçası olmaktan ve Uluslararası Frankofoni Günü’nü İzmir’de kutlamaktan büyük mutluluk duyduklarının da altını çizdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.